Recent News
12.12.18
Keith Lockhart
KEITH LOCKHART JOINS THE ROSTER
12.07.18
JoAnn Falletta, Mariss Jansons, David Alan Miller, Peter Oundjian, Patrick Summers, Alexandre Tharaud, Magos Herrera & Brooklyn Rider , Mason Bates, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Munich , Academy of St Martin in the Fields , Les Violons du Roy , Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn
2019 Grammy Nominees
Grammy Awards
12.07.18
New York Philharmonic String Quartet , Yefim Bronfman
Bronfman, NY Philharmonic Quartet impress at Linton Series
Cincinnati Business Courier
12.06.18
Julian Wachner
This Is the Best ‘Messiah’ in New York
The New York Times
12.04.18
Sir Andrew Davis
ELGAR The Music Makers. The Spirit of England (Davis)
Gramophone
12.03.18
Chanticleer
Chanticleer Christmas concert, 11/30/18
Divamensch
12.01.18
Ward Stare
Twin pianists deliver impeccable style in ‘Perfect Pairs’ concert
Sarasota Herald Tribune
11.27.18
Richard Kaufman
PHANTOM OF THE OPERA HAUNTS THE SOROYA IN REAL TIME
Broadway World
11.26.18
Twyla Tharp Dance
Dreaming of Dancing With Twyla Tharp
Next Avenue
11.19.18
Twyla Tharp Dance
‘Minimalism and Me’ Review: Twyla Tharp Tells Her Story
Wall Street Journal

News archive »

OPUS 3 ARTISTS 2009 GRAMMY AWARD NOMINEES

01.01.01
James Conlon, Jonathan Biss, Jennifer Koh, Yo-Yo Ma, Silkroad Ensemble , Atlanta Symphony Orchestra , Patti LuPone

Best Opera Recording
Tan Dun: The First Emperor
Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian

Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

Harrison: Pipa Concerto
Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra) Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago

Best Chamber Music Performance
String Poetic
Jennifer Koh & Reiko Uchida

Best Small Ensemble Performance
Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)

Best Classical Vocal Performance
Terezín: Theresienstadt
Anne Sofie von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg &  Gerold Huber)

Best Classical Contemporary Composition

Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
Michael Gandolfi (Robert Spano, conductor)

Best Classical Crossover Album
Baroque
Gabriela Montero

Best Regional Mexican Album (Vocal or Instrumental)
Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera
Mariachi Los Camperos de Nati Cano

Best Engineered Album, Classical
Puccini: La Bohème, Michael Bishop, engineer
(Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert,
Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical
David Frost
Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago Symphony Orchestra)

David Groves
Baroque (Gabriela Montero)
Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)

Judith Sherman
Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)

Robert Woods
Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Robina G. Young
Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos 1-6 (Tokyo String Quartet)

 For the full list visit www.grammy.com.